Wystawa “Smak” W ramach Lubańskiej Nocy Muzeów 18.05.2024 – relacja

18 maja, w ramach Lubańskiej Nocy Muzeów, odbyła się wyjątkowa wystawa w Galerii Przestrzeń w Lubaniu. Tematem przewodnim wydarzenia był “Smak”, który miał za zadanie pobudzić apetyt na życie, zaskoczyć, a może nawet sprawić, że poczujemy lekkie “burczenie” w brzuchach lub nabawimy się niestrawności.

Galeria Przestrzeń, mieszcząca się przy ulicy Zgorzeleckiej 18, przyciągnęła liczne grono miłośników sztuki, którzy mieli okazję podziwiać dzieła dolnośląskich, a przede wszystkim lubańskich artystów. Wystawa rozpoczęła się o godzinie 14:00 i trwała do północy, a jej kulminacja miała miejsce o 21:00, kiedy to odbyło się autorsko-kuratorskie oprowadzanie prowadzone przez kuratorkę wystawy Barbarę Krupę-Kapuśniak.

W wydarzeniu wzięli udział artyści reprezentujący różne dziedziny sztuki: malarstwo, fotografię, rzeźbę, obiekty artystyczne oraz poezję. Na liście twórców znaleźli się: Kolektyw BREDNIE, Krystyna Sławińska, Kamila Niećko, Lanuka Pottery, Agata Borek (AboArt), Wiktoria Żabicka, Julia Futyma, Joanna Małoszczyk, Paweł Draus, Oleksandra Volynets, Jakub Kamiński (pan_kaminski), Dorota Puzia (wyclayona), Irena Śleboda, Agnieszka Rosa, Barbara Krupa-Kapuśniak, Dariusz Diakoniuk, Krzysztof Grabias, Jolanta Ciaciek, Kuba Wąs, Marzena Ostrowska, Paula Tomulik, Sandra Dziadosz, Katarzyna Bialik, Antonina Nowak, Karolina Zaborowska, Michalina Bena oraz Nicola Ostrowska.

Podczas oprowadzania kuratorskiego można było porozmawiać z artystami i dowiedzieć się więcej o inspiracjach oraz technikach, które wykorzystali w swoich pracach. W centrum galerii znajdował się stół nakryty w sposób eklektyczny różnymi jadalnymi przysmakami, stanowiący interaktywną instalację, z której każdy mógł się poczęstować. Ten niezwykły element wystawy wzbogacał doznania zmysłowe uczestników, pozwalając im dosłownie “skosztować” sztuki.

Niesamowita frekwencja była dowodem na to, że mieszkańcy Lubania i okolic mają ogromny głód sztuki. Wystawa “Smak” okazała się prawdziwą ucztą dla zmysłów, oferując różnorodne interpretacje artystyczne tego fascynującego tematu. Dzięki wsparciu Impresariatu artystycznego Strawberryart, 3mag.eu, gazety ZiemiaLubańska, drukarni DumaPrint, biura tłumaczeń LinguaPro, Muzeum Regionalnego w Lubaniu oraz Radia Zamek Nadaje, wydarzenie mogło osiągnąć tak wielki sukces.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej niezwykłej nocy i zapraszamy na kolejne artystyczne wydarzenia w Galerii Przestrzeń.