Zapraszam na wystawę do Wrocławia
Śnienia
Tematyka prac jest subiektywną reakcją autorek na relacje z otaczającym światem, spotkaniami, ich myślami, uczuciami, rozmowami. Wszystkim tym, co stanowi sprawy bardzo ważne w przemijającym czasie. Przekonanie, że we współczesnej sztuce oryginalność i autentyczność nie stanowią wartości, skłoniły je do sięgnięcia po fotografię.


Wystawa składa się z czterech cykli:
Pierwszy, autorstwa Alicji Przybyszowskiej opiera się, na wykorzystaniu białej koszuli i związanej z nią symboliki, a także możliwości, jaką daje odbiorcy jej nakładanie. Stanowi rodzaj procesu, w którym uczestniczy również odbiorca, stając się jednocześnie współtwórcą instalacji biorącym za „nią” odpowiedzialność. Zamysłem artystki jest zredukowanie siebie jedynie do roli inspiratora i uczynienie z obserwatora performera. To przejaw zacierania granic pomiędzy przedmiotem a podmiotem. Całość tego cyklu koresponduje z fotografiami z cyklu drugiego. Najważniejszym założeniem drugiego projektu tej fotografki jest przedstawienie autoportretu w połączeniu z obrazowaniem własnych emocji.
Trzeci zestaw, którego autorką jest Barbara Krupa-Kapuśniak składa się z dwóch tryptyków fotografii cyfrowych wydrukowanych na przeźroczystej folii w negatywie. To stan przejściowy między snem a jawą. Zdjęciem w procesie (negatywem) a gotową odbitką (pozytywem). Między wyobrażeniem i światem realnym. Tryptyk jest spójną częścią tematów podejmowanych przez autorkę dotyczących kobiecości, roli kobiety w społeczeństwie, cielesności i mistycyzmu, jaki towarzyszy kobietom w ich poszukiwaniu siebie. Czwarty zestaw składa się z fotografii wykonanych w technice polaroidtransfer. Jest to część projektu, który ma poruszać w odbiorcy cienkie struny empatii i współodczuwania w kontakcie z naturą.
Fotografie w wersji miniatur (ok 11x11cm) namawiają odbiorcę do podejścia, nawiązania głębszego kontaktu z obrazem, przeanalizowania go i skatalizowania poprzez własne odczucia. Zapraszają do poszukiwań przekazu i własnej głębszej interpretacji. Większość zdjęć jest opatrzona krótkim komentarzem, wskazówką do polemiki odbiorcy z tym, co widzi i czyta.


Alicja Przybyszowska
Artystka sztuk wizualnych, tworzy obiekty i fotografie, jurorka, kuratorka, pedagog. Członek Fotoklubu RP. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, oraz
Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych na sześciu kontynentach. Twórczość jej została doceniona w ponad 120 konkursach na całym świecie, gdzie zdobyła prestiżowe nagrody. Fotografie jej trafiły do kolekcji FIAP, jako artystyczne dziedzictwo, oraz do zbiorów prywatnych w kraju i zagranicą.


Barbara Krupa-Kapuśniak
Artystka fotograficzka mieszkająca w małym miasteczku Lubań na zachodzie Polski. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
W roku 2020 odkryła swoją drogę w fotografii i od tamtej pory realizuje się, tworząc sztukę pełną kobiecej energii, samoakceptacji, tabu ciała, symbiozy z naturą i tematów związanych z wysoką wrażliwością.
Uczestniczka rezydencji artystycznych, wielu wystaw zbiorowych, jednej indywidualnej. Aktywna działaczka na rzecz rozpowszechniania kultury i sztuki.
Inspiracji szuka w lasach i górach, które namiętnie eksploruje.
Poprzez tworzenie polaroidtransferów nadaje swoim fotografiom fakturę, podkreśla niedoskonałości, bawi się nieprzewidywalnością medium, jakiego używa, co nadaje jej pracom unikatowości.
Tworzy w duchu wabi-sabi – japońskiej sztuki kontemplowania niedoskonałości, przemijania, naturalności, subtelnej intymności najdrobniejszych szczegółów.